kesakatusatasuku

Vuoden 2017 toinen jäsenkirje on valmistunut. Se toimitetaan jäsenille joko sähköpostilla tai maapostissa. Jäsenkirjeeseen on koottu tiedossa olevat kesän ja syksyn tapahtumat, kurkistetaanpa hieman jo ensi vuodenkin puolelle.

Poria käsittelevän vuosikirjan julkistus tapahtuu toukokuun kuukausitapaamisessa maanantaina 15. toukokuuta Satakunnan Maakuntakirjaston alakerrassa. Ja Pori on myös  4.7. järjestettävän kesäretken kohde. Tarkemmat yksityiskohdat kirjeessä.

 

 

Jäsenillat Satakunnan maakuntakirjaston kokoustilassa (Gallen-Kallelankatu 12, Pori)

 

Seuran arkisto avoinna jäseniltoina jäsenmaksunsa maksaneille. Jäsenilloissa tarjolla kahvia (vapaaehtoinen kahvimaksu).

 

ma 15.5. klo 17.30 julkistetaan uusi vuosikirja, joka aloittaa uuden kirjasarjan

Satakunta tutuksi, osa 1 – Pori. Tarjolla kakkukahvit ja arkisto on avoinna.

ma 4.9. klo 17.30 Tuulikki Kiilo, FM, Satakunnan Museon Rakennuskulttuuritalo Toivon intendentti:
Kutsumus ja kiusaus – tarinoita porilaisnaisten elämän ehdoista ja valinnan mahdollisuuksista 1800-luvun lopun ja 1900-luvun alun Porissa

ma 25.9. klo 17.30 Pentti Luodetlahti Kankaanpäästä tulee alustamaan Ylä-Satakunta-iltaa

ma 30.10. klo 17.30 syyskokous ja kokouksen jälkeen esitellään Lagströmin kokoelmaa ja keskustellaan kokoelman mahdollisesta digitoimisesta internetiin

ma 4.12. klo 17.30 Suomi100 – Satakunta 100 vuotta sitten

 

Kesäretkellä kierrämme eri puolilla Poria. Kohteina Apostoli Johannes Teologin kirkko, venäläisten sotilaiden muistomerkki, Mäntyluodon hotellin 100-vuotisnäyttely, Reposaaren, Ahlaisten ja Noormarkun kirkot (varmaan ehdimme vähän hautausmaitakin katsoa). Ruokailu Mäntyluodon hotellissa ja iltapäiväkahvi Kaharin kotiseututalossa. Opas kulkee mukanamme koko matkan ajan, joten näemme ja kuulemme kaikenlaista mielenkiintoista. Matkalle lähdetään ti 4.7. klo 9.45 Porin linja-autoasemalta ja palaamme sinne noin 17.30. Matkan hinta 52€ maksetaan ilmoittautumisen yhteydessä seuran tilille FI48 5700 0244 9094 63. Viestiksi maksajan nimi. Ilm. viim. 21.6. Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen. tai p. 040 5493 945/Marja. Mukaan mahtuu myös puoliso tai ystävä. Matkan hintaan sis. bussi, ruokailu ja kahvi sekä opas.

Lisätietoja seuran tapahtumista www.satasuku.fi

Kannattaa tutustua myös Satakunnan museon luentotarjontaan ja tapahtumiin

Suku 2018 -tapahtuma Tampereella 10.-11.3.2018 ja teemme sinne yhteismatkan. Tarkemmin ensi vuoden jäsenkirjeessä.

 

Aurinkoisen mukavaa kesää toivotellen!

Satakunnan Sukututkimusseuran hallitus

 

 

Pin It